Postaw na wellbeing i promocję zdrowia w organizacji

Uważam, że zwiększenie efektywności pracowników powinno być kluczowe w każdej firmie. Dobra atmosfera w pracy w połączeniu z realizacją planu to marzenie każdego szefa. Dbałość o dobre samopoczucie i wysoki poziom energii w pracy jest bardzo ważnym elementem budowania zaangażowanego zespołu w pracy. Dlaczego to tak ważny temat dla pracodawców. Odpowiedź jest prosta – chcesz, aby pracownicy byli wydajni, dbasz o obniżenie poziomu rotacji pracowników, dbasz o wizerunek swojej organizacji(employer branding) – wprowadź wellbeing. Filarami tej strategi są: satysfakcjonująca kariera, bezpieczeństwo finansowe, zdrowie, odpoczynek i dobre relacje z innymi. Efektywny pracownik to taki, który energię do działania czerpie z poczucia ogólnego dobrostanu, dba o formę fizyczną i zdrowo się odżywia. Paliwem do wytwarzania pozytywnych emocji jest skupienie się na swoich potrzebach.  W tym momencie warto przytoczyć definicję zdrowia według WHO, gdyż tam też jest mowa o dobrostanie: zdrowie to całkowity fizyczny, psychiczny i społeczny dobrostan człowieka, a nie tylko brak choroby lub niepełnosprawności.

            Rolą pracodawcy jest stworzenie odpowiednich warunków by móc ten dobrostan osiągnąć. Jak? Szukając rozwiązań, które wspomogą pracowników w utrzymywaniu kondycji fizycznej, zdrowym odżywianiu się i minimalizacji stresu. Każdy z nas ma inne potrzeby dlatego należy odpowiednio dopasować do nich benefity.

Ja proponuję 3 etapowe działanie w celu zdiagnozowania, edukacji i wprowadzenia rozwiązań. Trzema krokami są:

1. Ankieta czyli diagnoza pracowników,

2. Film instruktażowy poruszający tematy związane z promocją zdrowia w organizacji,

3. Test końcowy z podstawowych zagadnień z filmu.

Na podstawie w/w punktów opracowuję zebrane dane i przedstawiam rozwiązania wraz z narzędziami.

            Jestem przekonana, że taka forma przekazania i zebrania informacji powinna być częścią profilaktyki zdrowia wprowadzanej dla wszystkich pracowników przed podjęciem pracy – podobnie jak szkolenia BHP.  Dlaczego? Ponieważ edukacja zdrowotna to całożyciowy proces, którego trzeba się ciągle uczyć. Skoro znamy czynniki warunkujące zdrowie to najwyższy czas, aby każdy o nich wiedział i na ich podstawie wybrał swoją indywidualną drogę do poznania swoich potrzeb, samorealizacji i samoakceptacji.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!